Can TATAR Can TATAR | GoogLe SiteMap | Valid XHTML 1.1 and CSS 3
 • Emperyalizm , ” Türkiye Halkı ” ve Ulus devlet modeli

  Emperyalist güçlerin gayrinizami harp tekniklerini andıran bir metod ile ”önce yardım et sonra buyruk ver ” ya da ” önce muhtaç et sonra itaat ettir ” ve benzeri gayri ahlaki yöntemler ve kavramlar ile kültürel , ekonomik ve siyasi bir vampir edasıyla kanla beslendikleri ve ayakta kaldıkları aşikardır. Sömüre sömüre semiren , semirdikçe semizleşen , semizleştikçe daha çok kana ve gözyaşına ihtiyaç duyan bu sistem babasız bir çocuk dünyaya getirmiş ve adına’da : ” Globalizm ” demiştir. Global düzen şakşakçılarının ” think & tank ” kurumlarının çatısı altında düşünce ve fikir üretiyor maskesiyle yazdıkları senaryolarda, dünyayı 992 küçük ve itaatkar devletcik(!) ve 8 tane de güçlü devlet (!) modelinde şekillendiriyor ve hiç utanmadan tiyatroyu açıyor sahneyi kuruyor ve mecburi rol ve oyunculuk isteyerek kendilerini yönetmen koltuguna oturtup ” oyun başlasın ” nidalarıyla ahlaksızlıklarını haykırdıkları yetmiyormuş gibi bu çirkin oyunlarının gişe gelirlerini demokrasiye muhtaç ülkere harcayacaklarını söyleyerek demokrasinin yılmaz bekçisi , güçlü koruyucusu ve amansız takipçisi oluyorlar. Hatta demokrasinin bekçiliğini yaparken , çiçek bahçeleri içerisinde , mutluluk çığlıklarıyla bezenmiş , insan haklarını kendisine rehber edinen ” ebu garip hapishanesi ” ya da ” guantanamo hapishanesi ” ve benzeri yerleri kurarak güzel ahlaklarını ifşa etmekten çekinmiyorlar. Velhasıl emperyalizm denen tek dişi kalmış vampir ve onun kanla beslenen babasız çocukları ,soğuk savaş sonrasında beklenen sonun vücut bulduğunu ve ” ulus devlet ” kavramının çöktüğünü haykırmaya başladı. Malumunuz ; oyun belli , senaryo belli , tiyatro açık ve mecbruri roller postalanmış. Bu babasız çocuklar pıtırak bitkisi misali bitmeyi kendilerine görev edinmişlerdir. Her bahçede bitmeye çalışır ve kraldan çok kralcı olurlar. Iste bunlar bizim ülkemizdede nicelik açısından geniş bir yayılma yaşamışlardır.Bu şakşakçıların son günlerde sırtlan çığlıklarını andıran ucube bir ses ile bağırıyorlar. Bağırmalarına atıf olarak , GenelKurmay Başkanımız Sayın Ilker BAŞBUĞ’un Harp Akademilerinde yaptığı konuşmada ” Türkiye Halkı ” kavramlandırmasını işaret ediyor ve ” gördüğünüz üzere GenelKurmay Başkanıda söyledi ve ulus devlet çökmüştür. Türk ulusu değil Türkiye Halkıdır demiştir ” diyorlar. Sayın Ilker BAŞBUĞ’ un kavramlandırmasının kökeninin Gazi Mustafa Kemal ATATURK’un yazdığı şiir’de yer aldığı göremeyecek kadar tarih bilgisinden uzak , zeka fakiri , bakan ancak göremeyen bu şakşakçı pıtırak bitkileri GenelKurmay Başkanlığını ve onun başkanının sözlerini çarpıtarak ya da kendi sığ zeka ve algılarındaki gibi anlamaya çalışarak bir zafer edasıyla seslene dursunlar bizde Gazi’nin şiirini sizlerle paylaşalım ve 1908 de yazılmış bu şiirde Mustafa Kemal ATATURK’un ulus kavramıyla Ilker BAŞBUĞ’un kavramlandırması arasında bir fark olmadığını ortaya koyalım. Iste o şiir ;

  HAKİKAT NEREDE?

  Gafil, hangi üç asır, hangi on asır
  Tuna ezelden Türk diyarıdır.
  Bilinen tarihler söylememiş bunu
  Kalkıyor örtüler, örtülen doğacak,
  Dinleyin sesini doğan tarihin,
  Aydınlıkta karaltı, karaltıda şafak
  Yalan tarihi gömüp, doğru tarihe gidin.

  Asya’nın ortasında Oğuz oğulları,
  Avrupa’nın Alplerinde Oğuz torunları
  Doğudan çıkan biz
  Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz
  Türk sadece bir milletin adı değil,
  Türk bütün adamların birliğidir.
  Ey birbirine diş bileyen yığınlar,
  Ey yığın yığın insan gafletleri
  Yırtılsın gözlerdeki gafletten perde,
  Hakikat nerede?

  MUSTAFA KEMAL
  ŞANLI ORDU GAZETESİ : 24 Kasım 1908

  Ulu Önderinde işaret ettiği gibi
  ”Türk sadece bir milletin adı değil,Türk bütün adamların birliğidir.!! ”
  Iste ulus kavramı bu ifadelerle Cumhuriyetin kurucu iradesinde şekillenmiştir. Türk sadece bir millet değil bütün adamların birliğidir denilmiştir. Kanımızca bu tanımlamayla ulus tarif edildiği gibi Türkiye Halkı da işaret edilmiştir. Malumun ilanını beyan eden Sayın GenelKurmay Başkanı ve ilgili konunun malumunu tanımlayan ulu önder ATATURK. Malumun karşısında ise babasız bir çocuk olan globalizm. Ya kanla beslenen babasız çocukların psikolojik savaş yürüttüğü kavram kargaşalarına inanıp yazılan senaryoya uygun yaşayacaksınız ya da yazmadığım bir senaryoyu oynamam diyerek kendinize gelecek ve deprem geçiren kavramlarının hakikatlerine ulaşıp doğruya , adalete , hakkaniyete ulaşacaksınız…
  Karar sizin

  Saygılarımla
  Can TATAR

  Site adı verilerek alıntı yapılabilir aksi durumda Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu geregi Hukuki Haklarımızı kullanırız.

 • samet ertug
  Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 00:11 | #1

  Sayın Can TATAR

  Büyük Ortadoğu Projesinin hayata geçirilebilmesinin önündeki en büyük engel ulus devlet modeliyle ayakta duran Türkiyedir. Haliyle ulus devlet kavramının yok edilmesi hatta ve hatta içinin boşaltılması büyük ortadoğu projesinin en önemli hedefidir. Bu sebeptendirki Başbuğun konuşmasından bu tip bir mesaj çıkartmaya çalışanlar ve bunun çığırtkanlığını yapmaya çalışanlar var. Taşı gediğine koyan betimlemeleriniz , net anlatım ve ifadeleriniz için teşekkürler. Bilgilendim ve büyük zevkle okudum.
  Saygı ve sevgilerimle

 • OZGUR
  Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 00:12 | #2

  Yazını cok begendim ,bu ülke hepimizin o yuzden duyarlı olmak ve yapılan yanlıslara elimizden geldıgınce dur demek gerektıgıne inanıyorum.

 • eda sürmeli
  Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 00:21 | #3

  önemli bir konuyu bu denli akıcı ve hoş bir şekilde ifade edip gerekli bilgileri verdiğiniz için teşekkürler

 • Can informer
  Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 01:04 | #4

  Öncelikle konuyu ele alış tarzınız olarak sizi kutluyorum. Fakat bazı olayların ve olguların gec farkına varıldıgına inanıyorum.. Kedine aydın diyen zumrenin tuttugu köselerden yazilan yaziları hep beraber okuyoruz. Bilemiz istenilen haberleri duyup görüyoruz.

  Hep bir yönlendirme icersindeyiz..

  Herseye tepkiliyiz, herseyin farkinda oldugumuzu soyluyoruz. Fakat yerel secim sonuclarıda ortada..

  Uzun lafin kisasi “her millet layık olduğu şekilde yönetilir”

 • Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 01:22 | #5

  Aydın olabilmenin ön koşullarından birtaneside eleştirel gözle bakabilme yetisine sahip olabilmektir. Sizin tabirinizle ( bende katılıyorum benzetmenize ) ” kendisine aydın diyenler ve onların tuttuğu köse başları ” mutlak ve muhakkak değildir. Güç dengelerinin hassaslığı ve pragmatist özelliği ile tutulmuş olan köşeler mutlak ve muhakkak olamaz. Mutlak ve muhakkak olan hakkaniyet duygusuyla adalete ve doğruya ulaşma ve bu yolda fedakarlıklar yapabilmektir. Dolayısıyla bugun mevcut olan ve kendisine aydın diyen ancak toplumdan ve toplumun gerçeklerinden uzak olan sözde aydın grubu ve onların yönlendirmeleri halkımız nezlinde popülaritesini kaybediyor ve kaybetmeye devam edecektir. Muhim olan partiler değil zihniyet ve ideallerdir. Bu ülkenin eli kanlı glabal uşaklarının istihbarat servislerine verecek bir tek çakıl taşı yoktur. Ve lütfen unutulmasın ki aynı millet dünya’da emperyalizme karşı savaş kazanmış tek millet ve üzerinde yasadığımız tek devlet olma şerefine erişmiştir. ( Bknz : Kurtuluş Savaşı )

  Saygılarımla
  Can TATAR

 • elif
  Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 01:45 | #6

  çok anlamlı bir makale ve çok güzel anlatılmış…çok teşekkürler

 • meliha
  Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 01:50 | #7

  tebrikler guzel bir yazı çok iyi anlatmışsın ..

 • Mehmet
  Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 05:42 | #8

  Sevgili kardeşim, yazının ilk kısmı bana birşeyleri hatırlattı ve netten arattım, ilginç bi şekilde kombine bir sayfa çıktı ve onları buraya eklemek istedim.

  Kur’an > Sure Bakara> Ayet 11
  Onlara: “Yeryüzünde fesat çıkarmayın”, denildiği zaman, “Biz ancak ıslah edicileriz” derler.

  Kur’an > Sure Bakara> Ayet 205
  O, dönüp gitti mi (yahut bir iş başına geçti mi) yeryüzünde ortalığı fesada vermek, ekinleri tahrip edip nesilleri bozmak için çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.

  Şu anda globalizm dedikleri, dünyanın büyük bir köy haline döndüğü safsatalarının hakiki yüzünü gördüğün zaman mide bulandırıyor. Bir bakıyorsun, Irak’a Demokrasi getirmek için 100 binlerce insanı öldürüyorlar, Gürcistan’ı kışkırtıp Rusya’nın üstüne saldıkları zaman “Gürcistan demokratik bir ülkedir” diyorlar, Sudi KRALINI yanağından öpüyorlar. İsrail’i hiç sözüme katmıyorum bile. Darfurda bir insanlık ayıbı yaşanıyor, milyarlarca dolar zevk-ü sefa içinde yaşarken öbür tarafta AÇLIKTAN senin benim gibi H2O ve O2 tüketen insanlar ölüyor.

  Türkiye’de oynanan oyunlar maalesef başlı başına bir olay. Kürdler kardeşlerimizdir kahrolsun PKK diyoruz, bebek katillerini temizleyelim SİZE hizmet için gelen Mühendisleri, Öğretmenleri, Doktorları öldüren, bebekleri yakan PKK’ya karşı birlik olalım diyoruz ama bir bakıyoruz artık “Türkiye ulusu” demek zorunda bırakılan bir askeriye, birilerine karşı kendimizi savunmak zorunda kalan millet yine biz oluyoruz. Durum gerçekten içimi acıtıyor herhalde yaşayıp görmeye devam edeceğiz.

 • Simge
  Pazartesi, Nisan 20th, 2009 at 23:39 | #9

  Kendi topraklarında yok edilmeye ugrasılan ve farkında oluna oluna yok edilmeyi göze almış bir millet miyiz ? yoksa cüneyt arkın gibi dayak yiyip en sonunda mı hakimiyeti ele gecireceğiz ?

  Can’ım ,

  Kalem tutan elini öpüyorum..

 • serap tuncer
  Salı, Nisan 21st, 2009 at 19:21 | #10

  çok ama çok beğendim yüreğinize bilginize ve paylaşımcılığınıza sağlık

 • kürşat buğra
  Cuma, Nisan 24th, 2009 at 12:13 | #11

  abi yine döktürmüşşün , kalemine sağlık.

 • selim
  Pazar, Nisan 26th, 2009 at 15:45 | #12

  etkileyici betimlemeler. teşekkürler

 • suna serden
  Pazar, Mayıs 3rd, 2009 at 14:42 | #13

  Başarılı bir makale. Kaleminize sağlık.
  Türkiyede ulus devlet modeli üzerine yapılmış bulunan birden fazla tanım olması ve yorum yapılıyor olabilmesi bile emperyalizmin ulus devlet ile savaşındaki başarı nağralarındandır.

 • abiye
  Salı, Nisan 27th, 2010 at 19:53 | #14

  çok güzel bir konuya değinilmiş teşekkür ederim çok etkileyici idi çok beğendim

You must be logged in to post a comment.
TOP
| Web Stats | can | tatar | | cantatar |