Can TATAR Can TATAR | GoogLe SiteMap | Valid XHTML 1.1 and CSS 3
 • Keşmir Sorunu , Hindistan ve Pakistan mücadelesi

  Kabuk Bağlamayan Yara : ” Keşmir ”

  Keşmir ya da bölgeyi bilenlerin yakıştırdığı sıfat ile  ” Cennet Vadi ”  ;  Hindistan , Pakistan , Afganistan ve Çin’in keşistiği noktada yer alır ve coğrafi özellikleri , doğal güzellikleri , tarım alanlarının verimliliği ile kendisine yakıştırılan sıfatı sonuna kadar hak eden bir bölgedir. Pakistan’ın bağımsızlığını ilan ettiği dönemde Hindistan ile yapılan antlaşmaya göre Müslümanların yoğun olarak  yaşadığı bölgeler Pakistan’ın egemenliğine bırakılacak diğer bölgeler ise Hindistan’ın egemenliğinde kalacaktı. Ancak Hindistan antlaşmaya uymayarak Keşmir bölgesini Pakistan’a bırakmaktan imtina etti. Keşmir bölgesi ise nüfus niceliği açısından Müslümanların ezici çoğunlukta yaşadığı bir bölgedir. Ancak yaşanan yoğun çatışmalar sonrasında Keşmir bölgesinin yüzde yirmilik kısmı ” cihad ” yolu ile Pakistan egemenliğine katılmıştır. Ayrıca , bilinmesi gerekir ki ; Keşmir bölgesinin % 80 kısmı halen Hindistan egemenliği altındadır ve bu kısımda halen yoğun olarak Müslüman unsurlar ikamet etmektedirler.  Keşmir’in Hindistan işgali altında kalan kısmının yüzölçümü 138.935 km2, nüfusu yaklaşık 14 Milyon civarındadır. Bu nüfusun yaklaşık % 85′i Müslümandır. Müslüman olmayan nüfusun da önemli bir kısmı Hindistan hükümetinin uyguladığı nüfus kaydırma politikasıyla oluşturulmuştur. İşgal altındaki Keşmir’in başkenti de Srinagar’dır.

  Keşmir bölgesinin Pakistan’ın egemenliğinde kalan kısmı ise ” Özgür Keşmir ” olarak adlandırılmaktadır. Hindistan bu bölgenin kendi egemenliği altında kalmasını onur meselesi yapmıştır. Hatta 1952′de Birleşmiş Milletler gözetiminde Hindistan ile Pakistan arasında imzalanan barış anlaşmasıyla Keşmir halkının kendi kaderini tayin etmesini adına ,hangi ülkeye bağlı olmak istediklerini konu alan bir referandumun yapılması kararlaştırılmasına rağmen Hindistan bu konuyu esas alan bir referandum yapmamıştır. Uluslararası haber kaynakları ve  Türk yazılı / görsel basınına yansıyan kadarıyla Hindistan yönetimi , kendi egemenliği altında kalan Keşmir bölgesinde  otoritesini sağlamak adına zulümkar fiiller içerisine girmiştir. Çoğunluğu Hindulardan oluşan büyük bir askeri gücü sürekli olarak bu bölgede tutan Hindistan yönetimi hukuksuz tutuklama ve cezalar ile bölgedeki Müslümanları hiyerarşisi altında ezerken , bu fiiler karşısında ,  demokrasinin kılıcını elinde tutan (!)  ABD ve AB kayıtsız kalmaya insafsızca devam etmektedir. ” Kabuk Bağlamayan Yara ” olarak nitelendirdiğimiz Keşmir sorunun varlığı ile birlikte Pakistan ve Hindistan kimyasal ve nükleer silahlanma yarışına girmişlerdir. Bu silahlanma yarışı sadece 2 devleti değil tüm bölgenin barışını , huzurunu ve güvenliğini tehdit etmektedir. Bu sorun nedeniyle Hindistan hem askeri açıdan hem ekonomik açıdan zarar görmektedir. Gayriresmi kayıtlara göre Hindistan’ın Keşmir sorunu vasıtasıyla ekonomisine yük olan miktar 7 milyar dolardan fazladır. Ayrıca Hindistan’ın askeri yetkililerinin açıklamalarında Keşmir bölgesinin Hindistan egemenliğinde olan kısmında yaşayan Müslüman milis güçler ile yapılan mücadeleler esnasında 20 binden fazla Hindistan askeri ölmüş ve ölmeyede devam etmektedir. Dolayısıyla Hindistan’ın Keşmir Sorunu üzerine uyguladığı politikası sadece  2 devleti ilgilendiren bir dış sorun olmak dışında , nükleer ve kimyasal silahlanma yarışı ile birlikte uluslarası bir sorun haline gelmiştir ve ayrıca ekonomik ve askeri açıdan Hindistan’ın önemli bir iç sorunu niteliğide kazanmıştır.  Umudumuz ve inancımız  odur ki ;  Keşmir bölgesindeki zulüm sona erer akan kan son bulur ve Keşmir li Müslümanlar huzur içerisinde yaşayabilirler..

  Saygılarımla

  Can TATAR

   

   

   

   
  yazının arama motorları ( search engines ) bağdaştırıcı kelimeleri : keşmir, kesmir, keşmır, kesmır, sorun, sorunu, hindistan, hındıstan, pakistan, pakıstan, keşmir sorunu, hindistan keşmir de neler yapıyor,  hindistan ve pakistan keşmir savaşı savası mücadelesi mucadelesı , keşmir de müslümanların durumu , abd ingiltere ab

 • Pazar, Mayıs 10th, 2009 at 20:57 | #1

  Keşmir sorunu : ” Kabuk Bağlamayan Yara : Keşmir”

You must be logged in to post a comment.
TOP
| Web Stats | can | tatar | | cantatar |