Can TATAR Can TATAR | GoogLe SiteMap | Valid XHTML 1.1 and CSS 3
 • Tarih Tekerrür den ibaret (!)

  ” Tarih Tekerrürden ibaret tir ” sözü şekli anlamda gerçek olmakla beraber maddi anlamda büyük bir ders niteliğidir. Zira benzer olaylar yaşanabilir , hatta tarih boyunca defalarca yaşanmıştırda ancak benzer olaylardan gerekli tecrübeyi çıkartmayıp aynı sonuçları yaşamak ; ” Tarih Tekerrürden İbaret” sözü ile değil ancak ve ancak KOCAMAN BIR APTALLIK ile açıklanabilir.  

  Son günlerde Medyada çok fazla yer almayan ancak takip edenleri derin endişeye sevk eden elem bir olaylar zinciri yaşanmaktadır. Nedir bu elem olaylar zincirinin adı : ” ISTANBUL’da CAMII’ler yanıyor ..” Evet istanbulda camiler yanıyor.     Son olayla birlitekte Istanbul’da yanan ya da bence kundaklanan camii sayısı 14′e yükseldi. 

  Bu haberleri takip ederken zihnimde   ,  ortaçağ avrupasında kilisenin iktidarını kuvvetlendirmek adına yaktığı , yıktığı ve astığı olayları andıran Gazi Mahallesi olayları canlandı. Bu olaylar 12 mart 1995 tarihinde saat 20.30′da mahallenin ısmetpasa caddesi üzerinde alevi yurttaslarin gittigi, yavuz kardesler, dostlar, cihan ve dogu kahvehaneleri makinali tufeklerle taranmasıydı. Sonrası ise malum. Onlarca masum vatandaşımız öldü , yüzlercesi yaralandı. Amaç ne idi ? Amaç açık ve net : ” Alevi – Sunni çatışması yaratmak.. ” Iste bugünümüz ile dünümüz arasındaki köprü de bu olaylar ışığında kuruluyor. Dün kahveleri tarayanlar    Şimdilerde ise  Camii leri yakıyorlar. Amaç değişmiyor. Yöntem değişmiyor. Beklenen sonuç aynı. Yani şekli anlamda ” Tarih Tekerrürden Ibaret.”  Ancak maddi anlamda tekerrüre inanmak için  APTAL olmak lazım ki Aziz Nesin ‘ e inanmak bu yazı ile mümkün görünmüyor. Bir çığlık bir haykırış tadında ”Hayır , biz bu oyuna gelmeyecez ” diye yürek fısıltısı yapan vatandaşlarımızın sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bende bu değerlendirmelerimin ardından yıllar önce karaladığım bir kaç dörtlük ile tarihi tekerrürden ibaret sayanlara bir mesaj göndermek istiyorum..

   

  Keşke onlarla varolabilseydim
  Gül yüzlü Peygamberle ;
  Bedir de uhut da kılıç sallayabılseydım
  Hıcret etseydım Medıneye ..
  Ömer olup adalet saglayabılseydım cıhan’a
  Ali olup çile tüketseydim
  Huseyın oLup yansaydım Kerbela’nın kızgın çöllerinde
  Zeynel Abidin olsaydım , hasret kalsaydım suya
  Bayrak olsaydım Kabeye , Sancak olsaydım da
  Duyabilseydim zeydin  dilinden  ezan sesini
  Yeryüzünün her yerini mescid bilip , öyle görüp
  Namaz eda edebilseydim vakti beş’e bölüp
  Ucler , Yedıler , kırklar olabılseydım
  Hu.!! dıyerek
  Hak askına semah eda edebılseydım
  Yesevinin öğrencisi olup
  Hem alp hem eren olabilseydim ,
  Olabilseydim de balkanlara kırmızı bayrak tasıyabılseydım
  Olabilseydim Keşke onlarla olabilseydim
  Olabilseydim , onlarla var olabilseydim..

  Evet ; Alevi ve Sünni ler ; Yüzyıllardır birbirlerine kız vermezler , ISLAM’ı yaşayayışları farklıdır ,  ama yine Yüzyıllardır yanyana yaşayabilmişlerdir ve bundan sonra da yaşayacaklardır.  ISLAM bahçesindeki zenginlikler yok edilemeyecektir. Aynı toprağın çocukları birbirlerini Sırf EMPERYAL ve eli kanlı IStıhbarat örgütleri istiyor diye VURMAYACAKLARDIR.

  Saygılarımla

  Can TATAR

 • utku
  Pazartesi, Aralık 29th, 2008 at 21:21 | #1

  kardeşim ellerine saglık. bizler kac yıldır varız dekı 25 26 sene kac ayrılıkcı karşıtca hareketlerle bırbırımıze dusurulmeyı gorduk. kürt-TÜRK, Alevi-Sünni , sağ- sol , müslim-gayrimüslim , vatansever – emperyaıst uşağı ve bızden oncekıler daha vahımlerını yasadılar ama ayakta kaldılar ve bızı ayakta tuttular. bız de kendımıze gelelım artık gerceklerle yuzleselım oyle bı yere gıdıyoruz kı bıraksalar bız bırbırımızı kesmek ıcın bı bahane bulacaz ama atalarımıza bakın bakında ibret alın kımse kımsenın ırkından mesul degıl kımse kımsenın dınını sorgulayamaz kulla Allah arasına giremez. bu emperyalızt oyunlara gelmemek senın benım onun hepımızın ir oldugu bır ulkede hiçde imkansız degıldır . sen dersın kı bu gun kerbela da bu oldu o derkı bu gun sen benım görüşüme şöyle bakıyorsun ama bu nifakları içimize atan kim ? biz biriz biz zulme karsıyız dır kı hiç birimizin adı cocugunun adı yada torununu adi yezid değildir bunları neden gömüyoruz görmek istemiyoruz …ama ya Muhammed,Ali,Hasan…

 • Pazartesi, Aralık 29th, 2008 at 21:29 | #2

  Hıc bırımızın cocugunun adı yezid degıldı :)
  Bu guzel bır yorum.
  Alevı Ya da Sunni. ISLAM ın zenginlikerlini kardes kavgasına donusturmeye calısıyorlar.. Yuzyıllardır.. Ama basaramayacaklar.

 • sema
  Pazartesi, Aralık 29th, 2008 at 23:05 | #3

  güzel bir tespit yazısı. insanlarımız bu tip yazıları okuyup ne yapacağını yada başına gelenlerin nedenlerini daha iyi anlayıp hareketlerinide ona göre düzenlemeli.
  teşekkürler can tatar

 • eda hürmeydan
  Pazar, Eylül 13th, 2009 at 19:56 | #4

  mükemmel ifade edilmiş , tarih tekerrürden ibaret olmamalı

You must be logged in to post a comment.
TOP
| Web Stats | can | tatar | | cantatar |