Can TATAR Can TATAR | GoogLe SiteMap | Valid XHTML 1.1 and CSS 3
 • yoksulluğun ortadan kalktığı iddiası ve nafakanın kaldırılması davası

  Aile kurumunun parçalanması ve nafaka kaldırma taleplerini içeren davaları, ekonomik depremler sonrasında yaşanan sosyal çöküntüler ışığında incelemek lazım gelir. Zira sosyal yaşamın ayakta durmasını sağlayan katmanlardan birisi olan ekonomik hayatı görmezden gelmek gerçekleri görmezden gelmek olur ki bunun doğal sonucunun da gerçek dışı bir olgudan doğan soyut ve gereksiz taleplerin varlığıdır. Ülkenin ekonomik sisteminin dünya da yaşanan ekonomik sarsıntının da etkisiyle deprem geçiriyor olmasının kaçınılmaz sonucunun, sosyal hayat içerisinde elbette karşılıkları oluyor. Türkiye’nin herhangi bir adliyesinde beş dakikadan fazla zaman geçirmek zorunda kalan her gözün şahit her yüreğinde sızı sahibi olacağı karşılıklardan bir tanesi de; Aile Mahkemeleri’nin ve İcra dairelerinin bulunduğu katlarda yaşanan nicelik yoğunluğudur. Bu nicelik yoğunluğunu oluşturanların önemli bir bölümünün talebinin hukuki karşılığının adı “Nafakanın Kaldırılması’dır.”

  Ekseriyet itibariyle evlilik kurumu ömür denilen hayat kesiti içerisinde iki insanın dayanışma ve yardımlaşma birliğine verilen addır. Bu dayanışma ve yardımlaşma birlikteliği hukuken evlilik akdiyle başlar ancak evlilik akdinin son bulmasıyla bitmez ve kısmen devam eder. Kısmen devam etmesindeki nedenin alt yapısında sosyal ve ahlaki düşünceler mevcuttur. Bu durumda evlilik birliğinin noktalanmasında kusuru olan tarafın kusurlu olmayan yahut daha az kusurlu olan tarafa sosyal ve ahlaki düşüncelere dayanan bir temelle ödediği nafakanın adı yoksulluk nafakası olup bu nafaka evlilik birliğinin noktalanmasından sonra da evlilik birliğinin içerisinde yer alan dayanışma anlayışının devam ettiğini ya da mahkemelerce devam ettirildiğini gösterir. Mevzuat gereğince yoksulluk nafakasının kaldırılması için nafaka alacaklısının; evlenmesi, evliymiş gibi yaşaması, haysiyetsiz bir yaşam sürmesi ve yoksulluğun ortadan kalkması nedenleriyle nafaka yükümlüsünün talebiyle mahkemece kaldırılır. Bu nedenler arasında en çok başvurulan neden ise yoksulluğun ortadan kalkması sebebiyle açılan nafakanın kaldırılması talepli davalardır. Bu taleplerin temelinde ise yine ekseriyetle nafaka alacaklısının çalışıyor olması durumu mevcuttur. Bu durumda, yoksulluk nedir ve nasıl ortadan kalkar sorularına verilecek olan cevaplar çok önemlidir. Yargıtay; “yoksulluk; yeme, sığınma, barınma, sağlık, ulaşım, kültür, eğitim gibi bireyin maddi varlığını geliştirmek için zorunlu ve gerekli görülen harcamaları karşılayacak düzeyde geliri olmayanların yoksul olduğunu kabul etmek gerekir” diyor. Tarafımızca da Yargıtay’ın yoksulluğu tanımlarken çizdiği sınırlar isabetlidir. Ardından çalışıyor olmanın yoksulluğu ortadan kaldırıp kaldırmadığı konusunda Yargıtay; “asgari ücretle çalışıyor olmak asgari düzeyde, insan onuruna yakışan bir hayat yaşamaya yeterli değildir, dolayısıyla asgari ücretle çalışıyor olmak yoksulluğun ortadan kalktığı anlamına gelmez” diyor.
  Kanımızca; günümüz ekonomik şartlarında yaşamın idame ettirilmesinde, temel ihtiyaçların karşılanmasında hakkaniyet ölçüsüne uygun olarak bağlanan nafaka miktarıyla birlikte, çalışılarak kazanılan asgari ücret miktarı toplamı yeterli değildir. Dolayısıyla nafaka yükümlüsü tarafından açılan; nafaka alacaklısının asgari ücret ile çalışması sebebiyle yoksulluk halinin ortadan kalktığı iddia edilerek yoksulluk nafakasının kaldırılması talebini içeren davaların reddedilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ve ayrıca asgari ücretle çalışmak yoksulluğu ortadan kaldırmadığı için yoksulluk nafakasının kaldırılmasına neden olmadığı gibi bağlanmasına da aykırı değildir. Konuyla ilgili kanaatimiz 07.10.1998 gün 1998/2-656 Esas 1998/688 Karar, 26.12.2001 gün 2001/2-1158-1185 sayılı ve 01.05.2002 gün 2002/2-397-339 sayılı Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararıyla da uyuşmaktadır.(14.10.2010)

  Avukat Can TATAR

  (Site adı unvan ve isim verilerek makaleden alıntı yapılabilir.)
  ( İlgili Makale adıma eski tarihli olarak olarak bir dergi de yayınlanmıştır.)

  İlgili makale site içerisinde bu kelimeler ile yer almaktadır; yoksulluk, yoksulluğun, yoksullugun, orta, ortadan, kalkması, yoksulluğun ortadan kalkması, nedeni, nedeniyle, şartları, sartları, şartı, ile, ıle, nafaka, nafakanın, nafaka nın, kalkması, kaldırılması, talebi, talepli, dava, davası, yoksulluğun ortadan kalktığı kalkması iddiası ıddası, iddası ile açılan nafaka nafakanın kaldırılması arttırılması dava davası sonuç sonucu çözüm çözümü cozumu

 • Serap Sevin
  Perşembe, Ekim 14th, 2010 at 22:39 | #1

  Bu faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Kafamdaki bütün soru işaretleri kalktı.Teşekkürler.

 • İclal Duran
  Cuma, Ekim 15th, 2010 at 19:15 | #2

  Konuya bakışınız çok güzel yargıtay kararıda durumu çok netleştirmiş
  elinize sağlık

 • Senem Yılmaz
  Cumartesi, Ekim 16th, 2010 at 11:10 | #3

  Boşanma davalarında en çok sıkıntı yaşanan konulardan bir tanesi yoksulluk nafakası, aydınlatıcı olmuş teşekkür ederim

 • birsen akça
  Cumartesi, Ekim 16th, 2010 at 22:51 | #4

  güzel ifade edilmiş önemli bilgi demeti

 • İ.ÖZKAN
  Cuma, Şubat 18th, 2011 at 17:42 | #5

  Süresiz bir borç ödemenin zorluğunu ve bunun suistimal edilebileceğini hiç düşündünüzmü?Günümüzde 1 ay evli kalıp 20 yaşından itibaren 20 yıldır nafaka alanlar var.(Yoksulluk nafakasından bahsediyorum). Nafaka borçlusunun yeni ailesinin ve çocuklarının suçu ne? Açıklarsanz sevinirim. Ancak bunu yaşayanlar bilir.

You must be logged in to post a comment.
TOP
| Web Stats | can | tatar | | cantatar |